آخرین اخبار

15. مهر 1396 - 20:27   |   کد مطلب: 295853
شاخ شمیران: مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: استان کرمانشاه پنجمین استان آلوده به تب مالت در کشور است و در راستای مقابله با این بیماری ۱۲۰۰ دام مبتلا در استان را کشتار کرده‌ایم.

تلگرام

به گزارش شاخ شمیران، به نقل از خبرنگار مهر، نادر پرور امروز شنبه در نشست خبری که به مناسبت روز دامپزشکی در محل سازمان دامپزشکی استان کرمانشاه برگزار شد گفت: استان کرمانشاه پنجمین استان آلوده به تب مالت است.

وی تصریح کرد: پس از نمادار شدن  ۴۳ روستا در ۸ شهرستان با بیشترین مبتلایان به بیماری تب مالت و اخذ بیش از ۳۰ هزارنمونه خون از دام های مشکوک موفق به کشتار ۱۲۰۰ راس دام مبتلا به تب مالتشدیم

وی بر استفاده از مرغ بدون آنتی بیوتیک تاکید کرد و افزود: سال گذشته ۷۰۰ تن تولید مرغ بدون آنتی بیوتیک داشتیم و سعی ما بر این است که امسال این رقم را به ۱۰۰۰ تن برسانیم.

پرور خاطر نشان کرد: طبق آخرین گزارش جهانی بهداشت از مجموع ۱ هزار و ۷۰۹ بیماری شناخته شده در انسان حدود ۸۳۲ مورد یعنی ۵۰ درصد آنها از طریق دام سرایت می کند.

وی افزود: همچنین در حوزه بیمارهای بازپدید از ۱۵۶ عامل۱۴ عامل یعنی ۷۳ درصد از آن بیماریهایی است که از حیوانات به انسان منتقل می شود.

مدیر کل دامپزشکی استان کرمانشاه در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: با توجه به اینکه کرمانشاه قطب کشاورزی و دامپزشکی  بوده است.

وی افزود: ۵ میلیون واحد دامی در استان کرمانشاه با ارزش ریالی ۳ هزار میلیارد واحد دامی در استان وجود دارد که حراست از این سرمایه دامی در مقابله با انواع بیماری های خطرناک با برنامه ریزی هایی چون پایش، مراقبت سرمی، مایه کوبی و ... توسط اداره کل دامپزشکی استان در حال اجرا است.

پرور اذعان داشت: صنعت دام و طیور کشور بعد از صنعت نفت بیشترین سرمایه گذاری را به خود اختصاص داده و به دلیل ویژگی های خاص این صنعت شامل اشتغالزایی و ... نقش مهمی را در تامین غذا به عنوان اولویت نیاز ضروری جامعه ایفا می کند.

وی گفت: از اول فروردین تا ۲۹ فروردین هر سال برنامه منسجمی برای مبارزه با بیماریهای دامی داریم که اجرا می شود.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه تاکید کرد: حمایت از دامپزشکی در واقع حمایت از اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال است.

وی تصریح کرد: بعد از آخرین اپیدمی که در زمستان ۹۴ از بیماری تب برفکی ایجاد شد، واکسیناسیون علیه این بیماری در تمام جمعیت دامی انجام می گیرد و حتی با توجه به بهادار شدن واکسیناسیون جمعیت دام سنگین، به منظور همکاری دامداران و تکمیل ایمن سازی در حال حاضر واکسن و واکسیناسیون به صورت کاملا رایگان انجام می شود.

مدیر کل دامپزشکی استان کرمانشاه یادآور شد: سالانه ۱۲ میلیون نوبت واکسیناسیون در حوزه دام داریم و سال گذشته۷۶۰هزار واکسیناسون بر روی گاو، گوساله و گوسفند انجام شده است.

وی یادآور شد: در بحث سیاه زخم جزو استانهایی هستیم که در حال حاضر در حال کنترل است و مراقبت به صورت پایش صورت می گیرد و تنها در ۳ شهرستان دالاهو، صحنه و سنقر به صورت هدفمند واکسیانوسیون انجام می شود که امید است تا سالا آینده این ۳ شهرستان هم به مرحله پایش برسند.

پرور با عنوان اینکه در بحث بیماری هاری۱۶ هزار و ۵۰۰ قلاده سگ واکسینه شدند، گفت: در مجموع ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار راس در حوزه بیماریهای مشترک واکسیناسیون رایگان صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۶ کشتارگاه طیور در استان داریم افزود: تنها یک واحد از کشتارگاههای طیور در استان به خط ۰۲ مجهز شده است.

پرور ادامه داد: ۱۲ کشتارگاه سنتی در استان داریم که متاسفانه پیش سرد ندارند یا باید این کشتارگاهها تعطیل شوند یا شهرداری کمک کند تا در کنار هر کدام از این کشتارگاهها یک پیش سرد دایر شود.

وی به اقدامات حوزه دارو و درمان دام و طیور اشاره کرد و گفت:  در این حوزه ۵۳ داروخانهٰ ۴ درمانگاه کوچکٰ ۴۳ اشتغالزاییٰ ۳۲ مرکز مایه کوبیٰ و در نهایت ۱۳۸ مرکز در حوزه دارو و درمان داریم که ۳۰۰ نفر دامپزشک در این حوزه فعالیت می کنند.

پرور از فارغ التحصیل شدن  ۱۲۰ نفر دانشجوی رشته دامپزشکی در استان خبر داد و خاطر نشان کرد: در استان حدود ۱ هزار و ۱۲۸ نفر دامپزشک با کارشناس دامپزشکی داریم و با حضور دانشکده های دامپزشکی پیش بینی می شود که این تعداد افزایش یابد.

دیدگاه شما