آخرین اخبار

19. مهر 1396 - 12:57   |   کد مطلب: 295863
شاخ شمیران: اسناد و مدارک تاریخی از مناطق مرزی استان کرمانشاه به ویژه شهرستان ثلاث باباجانی به دلیل محرومیت های فراوان دوران پلهوی و ستم شاهی بسیار کم موجود می باشد گویی که اصلا در این دیار کسی نزیسته است .

تلگرام

به گزارش شاخ شمیران، ثلاث باباجانی شهرستانی مرزی در شمال غرب استان کرمانشاه است که دارای مرز مشترک با شهرستان های جوانرود ، پاوه ، سرپل ذهاب و دالاهو از یک سو و هم مرز با کشور عراق از سوی دیگر است .

 

موقعیت توپوگرافی این شهرستان و کوهستانی بودن آن چه در گذشته و چه در زمان حال یکی از اصلی ترین دلایل عدم رشد و محرومیت این منطقه بوده و هست .

 

شهرستانی با کوه های سربه فلک کشیده از یک سو و دشت های پهن و گرمسیری از سوی دیگر از مشخصه های این شهرستان است .

 

در دوران قبل از انقلاب عدم ورود جاده به بسیاری از مناطق این شهرستان و قبل تر از آن با وجود شرایط گفته شده و وجود این منطقه در نقطه ای مرزی و عدم نگارش آن توسط تاریخ نگاران موجب شده است که تصویری روشن از گذشته این دیار محروم در دست نباشد .

 

با توجه به آثار باستانی زیاد در این منطقه بی شک می توان گفت این دیار محل یکی از مهمترین سکونت گاه های بشری بوده است .

 

 

از تپه های باستانی گرفته تا شهرهای باستانی مانند دره شهر و مناطق صعب العبور دول دره و ... نشان می دهد که این دیار دارای پیشینه غنی می باشد.

 

یکی از اسنادی که برخی از زوایای تاریخی این شهرستان و منطقه را کمی روشن می کند نقشه ای است که توسط امپراتوری عثمانی در آن دوران تهیه شده است .

 

نقشه ای که اسامی و موقعیت های ذکر شده را بیان می کند هرچند اکنون این اسامی اندک تفاوتی کرده است .

 

امید است مسئولین میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه در این خصوص توجه ای ویژه داشته باشند و زمینه تحقیقات زیادتری در این حوزه شوند.

دیدگاه شما