آخرین اخبار

8. اسفند 1396 - 9:10   |   کد مطلب: 296104
رئیس اداره محیط زیست ثلاث باباجانی خبر داد:
با تخریب کنندگان زیستگاه خفاشها برخورد قاطع خواهد شد
شاخ شمیران: جهانگیر امیری گفت :‌شایعات در خصوص ارزش دار بودن لانه خفاش ها صحت ندارد و با تخریب کنندگان زیستگاه خفاش ها برخورد خواهد شد.

تلگرام

به گزارش شاخ شمیران، این روزها بازار اخبار کذب در خصوص لانه خفاش ها در فضای مجازی پیچیده است و هر روز داغ تر می شود .

 

براساس این گزارش عده ای سودجو در در مناطقی از کشور به دنبال شایعه گرانبها بودن لانه خفاش ها ،‌بدنبال تخریب زیستگاه خفاشها به بهانه جمع آوری فضله آنها و فروش با قیمت های هنگفت به دلالان جهت مصارف پزشکی و غیره هستند که این جریان توسط دشمنان محیط زیست به راه انداخته شده و اصولاً هیچ مبنا و حقیقتی ندارد.

 

جهانگیر امیری در گفتگو با شاخ شمیران، اظهار داشت :‌ مبنای این خبر به هیچ عنوان صحت ندارد و کذب محض است .

 

امیری افزود :‌ خفاش ها شب کور و از راسته بال دستان و تنها پستانداری است که بال دارد و قادر به پرواز است.

 

 

وی بیان داشت :‌ بسیاری از جانورشناسان تاکید بر منفعت این پستانداران در زندگی بشر دارند، زیرا آنها به مقدار زیادی از پشه هاو حشرات موذی تغذیه می‌کنند حشراتی که هر سال میلیاردها دلار به کشاورزان وجنگلبانی ضررمی‌رسانند .

 

رئیس اداره محیط زیست شهرستان ثلاث باباجانی در ادامه گفت :‌ تولید مثل خفاش ها در مقایسه با پستانداران کوچک دیگر بسیار کمتر است و بیشتر ماده ها فقط یک بار در سال یک بچه به دنیا می آورند و در فصل زمستان به خواب زمستانی فرو می روند .

 

جهانگیر امیری خاطرنشان ساخت :‌ حتی کاوشگران بی آزار هم باعث بیدار شدن آنها از خواب زمستانی می شوند و هر دفعه که آنها از خواب بیدار شوند چربی ذخیره شده در عرض ۲ ماه خود را از دست می دهند که ممکن است تا بهار دوام نیاورند.

 

این مقام مسئول گفت :‌ این جانوران ناقل بیماری هاری در طبیعت و حیات وحش نیز هستند وخطر انتقال این بیماری خطرناک به متخلفین وجود دارد .

 

 

رئیس اداره محیط زیست شهرستان ثلاث باباجانی گفت : این اداره بصورت ویژه پیگیر موضوع بوده و در صورت مشاهده  این سوداگران حیات وحش برخورد قاطعی خواهد داشت .

 

وی در پایان از عموم مردم و دوستداران طبیعت استدعا دارد جهت حمایت وحفاظت زیستمندان به محض مشاهده هر گونه تخلف زیست محیطی مراتب را از طریق شماره تماس 08346724955 به این اداره گزارش نمایند .

دیدگاه شما