آخرین اخبار

16. اسفند 1396 - 17:29   |   کد مطلب: 296136
شاخ شمیران: بیمارستان صحرایی شیخ صله اثری مهجور از بلندای حماسه در عمق کوه است که اکنون در زیر زمین خاک می خورد!

تلگرام

به گزارش شاخ شمیران،  مناطق عملیاتی غرب کشور اسنادی هستند در اوج مقاومت و ایثار مردمی که هیچگاه قومیت و ملیتی غیر از ایرانی، انقلابی و مسلمان بودن برای خود متصور نبودند.

 

رشادتهایی که شیار به شیار دشت ها و دره ها و ارتفاعات غرب ایران زمین به آن گواهی داده و روزی به شهادت همه مردانگی های زن و مرد زاگرس نشین زبان به سخن خواهدگشود.

 

مناطقی که البته در پاره‌ای از مواقع همچنان غربتی عمیق را بر شانه های زاگرس تحمیل می کند و از دید اردو ها و کاروانها و زائرین این مناطق دور مانده است.

 

 

نشر ارزش های دفاع مقدس وظیفه ایست که در قبال یکی از اسناد عظیم جنگ در عمق کوهی که بر ارتفاع قله های دفاع مقدس ایستاده است خیلی به آن عمل نشده است.

 

بیمارستان صحرایی نیمه سوخته ای که قطره قطره خون شهدا و جانبازان زیادی که در این ارتفاع پست مداوا شده اند را در سینه خود حفظ کرده و این روزها به دشت لاله های سرخ در چند کیلو متری روستای شیخ صله تبدیل شده است.

 

 

در واقع شیخ صله روستایی درغربی ترین نقطه غرب ایران است، منطقه ای که بیش از هر کس حماسه سازان بی نام و نشان جبهه ها آن را می شناسند. منطقه ای که 6 بار مختلف بمباران شیمایی شد، یعنی رکوردار بمباران شیمایی در اوج سکوت ...

 

سرزمینی با مردمان مقاوم، صبور، خونگرم، مهمان نواز و با طبیعتی بکر و گنجینه ای نهفته از آثار دوران دفاع مقدس.

 

 

از افتخارات این خطه که برای مردم آن بر جای مانده این است که در تاریخ جنگ ارتش رژیم بعث عراق هیچ گاه نتوانست از مرز منطقه شیخ صله وارد کشور شود تا نقاطی از آن را به تصرف در آورد ، بلکه رزمندگان توانستند برای اولین بار از این نقطه وارد خاک عراق شود و ارتفاعات، تاسیسات و شهرهای مهم عراق چون شاخ شمیران، سد در بندیخان و... را به تصرف خود در آورند.

 

 

در نیمه سالهای 63 به بعد جمهوری اسلامی ایران برای پاسخ گویی به بمباران و موشک باران مناطق مسکونی شهرها و احقاق حقوق خود در مجامع بین المللی و به خاطر آمادگی و توان رزمندگان در جبهه های غرب با تغییر بعضی از مناطق عملیاتی از جنوب به غرب در صدد برآمد تا قدرت رزمندگان اسلام را بار دیگر به جهانیان نشان دهد.

 

 

به همین دلیل از سال های 64 به بعد عملیاتهای بزرگی چون والفجر 10 و بیت المقدس 4 در مناطق غرب کشور انجام شد و که نتیجه آن شکستهای سنگین رژیم بعث بود.

 

عراق به دلیل استیصال در میدان جنگ بارها از بمب های شمیایی استفاده کرد به طوری که در این عملیاتها حتی به مردم و نیروهای خود نیز رحم نکرد.

 

 

از جمله آثار باقی مانده از جنگ در این منطقه، بیمارستان صحرایی منطقه عملیاتی شیخ صله است که در عمق کوه و در سال 1364 در نزدیکی روستای رجبی مهندسی و ساخته شد.

 

این بیمارستان در عملیات های مناطق شاخ شمیران، بمو، بیزل، بیمارک، شیخ صله و... خدمات ارزنده و فراموش نشدنی را به رزمندگان ارائه کرد تا جایی که رژیم بعث چند بار در صدد از بین بردن آن برآمد و این سازه در زیر کوه بنا شده را که توان عمرانی و مهندسی رزمندگان اسلام را نمایان می کرد مورد هدف قرار داد ولی با توجه به شرایط بیمارستان  آسیبی به آن نرسید.

 

 

این بیمارستان دارای 2 باند فرود هلیکوپتر برای انتقال هوایی مجروحان است و کمتر رزمنده ای هست که در عملیات های والفجر 10 و بیت المقدس 4 حضور داشته است وارد این بیمارستان نشده باشد چرا که رژیم بعث پس از شکست منطقه های عملیاتی مذکور را بمباران شیمیای کرد و مجروحین این حوادث جهت مداوا به این بیمارستان منتقل می شدند.

 

 

بیمارستانی که هنوز نفس می کشد و در حال مقاومت است و هم آن خاطرها و لاله های سرخ روییده در گرداگرد آن است و همچنان منتظر...

 

یک سند حقیقی از دلاوری ها که در عمق زمین خاک می خورد و حتی در برو شور ها و نقشه های راهنمای نوروزی نیز جایی برای معرفی و پرداختن به آن وجود ندارد.

 

 

اثر بی نظیری که در اوج حضور میهمانان نوروزی و کاروانهای راهیان نور به دلیل عدم معرفی و پرداختن به آن مهجور باقی مانده است.

 

گزارش: محمود رحیمی پور

دیدگاه شما