پربیننده ها

آخرین اخبار

12. تير 1396 - 10:51   |   کد مطلب: 295638
شاخ شمیران: توسعه هر شهری نیازمند مشارکت تمامی شهروندان است و هر کسی در هر جایگاهی که هست می تواند در پیشرفت این شهر سهیم باشد.

تلگرام

یاداشت _اسماعیل مرادی/ از همه کسانی که دغدغه پیشرفت وتوسعه ثلاث رو دارند ونسبت به اوضاع و آینده شهرستان ثلاث بی تفاوت نیستند خیلی متشکریم و این خود می رساند که مشتاق و خواهان توسعه و تنوع و پیشرفت در این دیار هستیم.

 

حقیقتا"شهرستان ثلاث باباجانی با وجود موقعیت ها و استعدادهای فراوان نسبت به شهرهای همجوار هنوز نتوانسته رنگ وبوی "شهر"به خود بگیرد!

 

بر خود لازم دانستم چند مورد کارها و پیشنهاداتی که می تواند در پیشرفت و توسعه این شهر,کمک کند و نیز توجه مسافرین و گردشگران را به ثلاث جلب نماید به سمع و نظر عزیزان و دلسوزان و مسئولین و سرمایه داران ثلاث, و هر کسی که به نوعی خود را مدیون این آب و خاک می داند و برای آبادانی این دیار می کوشد، برسانم.

 

از اینکه ما در جوار شهری شلوغ و نامدار و پرگردشگر مثل جوانرود قرار داریم باید خیلی خوشحال باشیم.و مترصد این فرصت باشیم که چگونه توجه گردشگران و مسافرینی که به جوانرود می آیند را به تازه آباد جلب کنیم و آنها را وسوسه نماییم که از این شهر پر جاذبه هم دیدن نمایند.

 

قرار نیست که ما هم تمام وکمال از شهر جوانرود تقلید کنیم و بازارچه بزنیم و دکه بسازیم و تبلیغ کنیم که ما هم بازارچه داریم و تمام وسایل مورد نیاز مسافرین محترم در اینجا با قیمت مناسب تهیه می شود... و منتظر بمانیم سیل مسافران بخاطر این بازارچه به سمت ثلاث سرازیر شوند.

 

اگر این کار راهم به درستی انجام بدیم وبارارچه هم دایر بشود و تمام سعی خودمان رو هم بکنیم که همه مغازه دارها از هر صنف و شغل هم وارد بازارچه بشوند,باز مسافرین و گردشگران به علت تکراری بودن بازار و اجناس آن به بازارچه جوانرود،تمایل ورغبت آن چنانی به شهر و بازارچه مشابهی که تازگی از آن بازدید کرده اند رو ندارند ولی ما از چندین امتیاز و برگ برنده دیگر برخورداریم که دیگر شهرستان ها ندارند و به علت نا امیدی خودمان و تلاش نکردن برای راه اندازی و استفاده از آن,تا این وقت شاهد شهری بی رونق و بی نام و بی خاصیت بوده ایم .

 

یکی از این چیزها که واقعا چهره و بافت کل منطقه و شهرستان را تغيير می دهد به نمایش گذاشتن جذابیت و قدرت جادویی دلربا و فریبنده کوههای بلند و رعنای سیاه طاهر و چشم انداز نادر و بسیار زیبای رودخانه زمکان است که در دل این کوهها و از نمایی زیبا برای مسافرین خودنمایی می کند...حقیقتا این جاده پر پیچ و خم که از دل سنگ و کوه می گذرد و مزین به انواع اشجار سبز و رنگین و صخره های بکر و بلندایی هیجان آور است،شاید برای ساکنین بومی و محلی خودمون ملال آور باشد ولی برای کسانی که اولین بار می آیند سفری به یاد ماندنی و دلچسب می تواند باشد.

 

فقط تنها چیزی که این استارت را در گردشگران ایجاد نمی کند,نداشتن انگیزه و رغبت برای این سفر است . بازارچه و مرز ما در حال حاضر این انگیزه را به وجود نمی آورد.

 

بنده پیشنهادی دادم چند سال پیش که متاسفانه تا الان کسی پیگیر نبوده و باز مطرح میکنم که اگر کسانی علاقمند بودند در عملی کردن آن شاید قدمی برداشتند .

 

پایین تر از روستای جوجار آنجا که فاصله بین دو کوه خیلی نزدیک می شود و رودخانه زمکان بین آن محصور میشود یک سدچه کوچک ساخته شود(نه سدی که زیاد هزینه بر باشد,در حد یک دریاچه خیلی کوچک )و چند قایق برای رفت وآمد مسافرین و تفریح کنندگان و از همان آب  جمع شده به سمت بالای کوه قجر که مشرف به شهر تازه اباد است پمپاژ شود که به صورت آبشاری دوباره به سمت پایین سرازیر شود که از اولین پیچ سیاه طاهر برای مسافرین قابل مشاهده باشد.

 

دقیقا در جایی که جاده نزدیک رودخانه زمکان شده(پیچ پایین تر از جوجار) یک پل کوچک به سمت کوه قجر,کوه سرسبز و پهن( روبروی جاده سیاه طاهر) زده بشه...که مردم بتوانند از آن عبور کرده و از درختان وطبیعت و دیگر جاهای کوه قجر برای اسکان وتفریح استفاده کنند . وقتی مسافری از اولین گردنه سیاه طاهر به سمت ثلاث می آید منظره ای خیلی قشنگ و نادر در سطح کشور را مشاهده می کند که طبیعتا در یادش می ماند و از آن لذت می برد و قطعا هرگردشگری برای دوستان و اقوامش بازگو میکند و همین باعث مشهور شدن و جذب گردشگران بیشتر می شود.

 

حال اگر چشمه شفا بخش ریزه را هم به این مجموعه اضافه کنیم و طبیعت بسیار زیبای دالاهو و کانی صفر و نیز تپه های یک شوی را نیز سر وسامان دهیم و به قول دوستان یک پیست آفرود را در آنجا هم دایر کنیم  آن وقت بازارچه خود بخود شکل میگیرد،هم رغبت همشهریان برای توسعه این بازار به علت تقاضای مشتری بیشتر می شود،هم شاهد شهری فعال و توسعه یافته خواهیم بود.

 

با تشکر از همه کسانی که برای آبادانی شهرمان می کوشند و همیشه امید وارند و از کارهای بزرگ نمی هراسند و قدمهایی استوار وبه یادماندنی برای دیارمان بر می دارند.

 

دیدگاه‌ها

پیشنهاد های خیلی خوب و علمی بودن ممنون فقط نباید منتظر کمک از ارگان های دولتی باشیم این کار ها توسط افراد و بخش خصوصی نیز میسر است

دیدگاه شما