آخرین اخبار

17. دى 1396 - 18:23   |   کد مطلب: 295953
شاخ شمیران:زلزله شهرستان های استان کرمانشاه كه رخ داد، جمعيت زيادي از مردم به شكل كاملا خودجوش و براساس بي‌اعتمادي كه به نهادهاي دولتي داشتند، شروع به ارسال كمك‌هاي خود به منطقه كردند.

تلگرام

سیده فهیمه سادات طباطبایی _ روزنامه نگار : در همان ابتداي ماجرا بسياري از فعالان رسانه اي در اقدامي هماهنگ در رسانه‌ها و شبكه‌هاي اجتماعي از مردم خواستند كه از كمك‌هاي فردي خودداري كرده و آن را به حساب هلال احمر واريز كنند.

 

گرچه نقدهاي زيادي به عملكرد هلال احمر در روزهاي اول وارد است، اما اين پيشنهاد منطقي و درست به نظر مي‌آمد و تنها راه حل موجود براي مديريت كمك‌ها به منطقه بحران زده بود، تمركز كمكهاي ارسالي مي‌توانست موجب جلوگيري از هدر رفت منابع در طولاني مدت شود و همين هم شد و هلال احمر بعد از نزديك به بيست روز اعلام كرد كه نزديك به 60 ميليارد تومان كمك‌هاي مردمي جمع آوري كرده كه به گفته خودشان در نوع خود كم نظير بوده است.

 

اما با گذشت 54 روز از زلزله سرپل ذهاب، هنوز هلال احمر ايران هيچ توضيحي درباره چگونگي هزينه‌كرد اين منابع ارائه نكرده است و تنها وعده هايي از جنس «كمك پنج ميليون توماني به خانواده‌هاي داراي نوزاد يك ماه» يا « توانبخشي آسيب ديدگان جسمي در محل حادثه» مي‌دهد.

 

وعده‌هايي كه جسته و گريخته در منطقه زلزله زده اجرا شده و تضميني براي اجراي كامل آن نيست.

 

و حالا دو پرسش در اين باره: 1. آيا هلال احمر نبايد همچون شخصيتهايي مثل علي دايي و ... كه كمك‌هاي زيادي از مردم جمع آوري كرده و خود را موظف به ارائه گزارش هفتگي به مردم ميدانند، به ميدان آمده و توضيح دهد كه با اين پول كه ويژه مردم زلزله زده اين منطقه جمع آوري شد، چه كرده يا قرار است در آينده چه كند؟ 2. آيا فعالان رسانه‌اي كه در روزهاي ابتدايي زلزله نقدهاي بي پروا به سلبريتي‌ها، انجمن‌هاي خيريه و صدها نفر از مردم داشتند و كمك هاي خودجوش مردم را تحقير مي‌كردند، نبايد امروز با گذشت نزديك به دو ماه از زلزله، از هلال احمر توضيح بخواهند و نتيجه را حداقل براي مردمي كه به حرف آنها اعتماد كرده، اطلاع رساني كنند؟

 

تكمله: ديروز رييس جمعيت هلال احمر ايران گفته اند: « اولویت هلال احمر در حال حاضر، تجهیز انبارهای امدادی است و این مهم، نیازمند تزریق اعتبارات کافی است تا در صورت وقوع حوادث جدی، جمعیت بتواند خدمات لازم را به آسیب دیدگان ارائه کند

دیدگاه شما