آخرین اخبار

11. بهمن 1396 - 13:56   |   کد مطلب: 295990
شاخ شمیران: امروزه به علت وارد شدن فاضلاب های شهری و خانگی،زباله ها،فاضلابهای کشاورزی وپساب کارخانه های صنعتی اکثر منابع ابی به ویژه رودخانه ها الوده شده اند.

تلگرام

یاداشت _ اسماعیل نظری /به طوری که نه تنها آب سالم بلکه با ورود این پساب ها به رودخانه ها و دیگر منابع ابی از زندگی ابزیان هم اثری باقی نمانده است.

 

الف )‌آلودگی آب

 

راهکار زیست محیطی برای جلوگیری از الودگی منابع ابی توسط پساب های صنعتی و فاضلاب خانگی تصفیه انهاست معمولا مرسومترین روش تصفیه روش لجن فعال است به وسیله میکروارگانیسم های تجزیه کننده اکسیژن محلول در فاضلاب (اکسیداسیون روش BOD) یا  به وسیله اکسید کننده های شیمیایی در محیط اسیدی ودر مجاورت ماده اکسیدان (COD)صورت میگیرد فرایند لجن فعال یک سیستم کشت میکروبی معلقی است که در لاگون های ویژه ای که لجن ته نشین شده حاوی میکرو ارگانیسم های زنده و یا فعال است که برای افزایش جرم زنده وتسریع واکنشها بازگردانیده می شود که ممکن است به صورت اختلاط کامل یا جریان لوله ای باشد این فرایند هوازی و اکسیژن به وسیله تزریق هوا تامین میشود.

 

معمولا کارشناسان محیط زیست با گرفتن نمونه از خروجی و ازمایش BODچنانچه نتیجه کمتر از شاخص های معین باشد اجازه ورود پساب به محیط را خواهند داد.لازم به ذکر است منوط به میزان الودگی فاضلاب یا پساب تغییرات در طراحی سیستم و لاگونها توسط مهندسین محتمل خواهد بود.

 

ب) آلودگی هوا:

 

منابع الاینده هوا را میتوان در دو دسته طبیعی و انسانی قرار داد،مهمترین الاینده انسانی شامل صنایع بزرگ،وسایل نقلیه،وسایل دودزای خانگی،کوره های اجر پزی وسنگ شکن هاو......است.

 

از مهمترین الاینده های طبیعی نفوذ توده هوای گرم همراه با گرد وغبار ناشی از بیابانها است.

 

روشهای کنترل الودگی هوا  عبارت اند از :‌۱- آموزش و اطلاعات عمومی۲- توسعه فضای سبز۳- کنترل وسایط نقلیه۴ - کنترل صنایع که هریک از این موارد نیاز به کار کارشناسی و علمی وفرهنگی وسیع است.

دیدگاه شما